K vytištění
Dokumenty školy dle aktuálního školského roku
Dokumenty
školského poradenského pracoviště
Školská rada
Směrnice
Výroční zprávy
Jak dokonale využít plody školní zahrady – projekt MSK
Ve školním roce 2023/2024 realizujeme projekt financovaný z rozpočtu Moravskoslezského kraje „Jak dokonale využít plody školní zahrady ZŠ Opava E. Beneše“, jehož cílem je naučit žáky naší školy využívat plody vlastní zahrady. 🌱Díky praktickým workshopům si děti vyzkoušely různé způsoby zpracování ovoce a zeleniny, jako je fermentace, macerování nebo zavařování. V kuchyni vznikaly chutné marmelády, sirupy, pečený čaj, a dokonce i netradiční zmrzlina z pampelišek a levandule.
Získané zkušenosti jsme předvedli rodičům a přátelům na akci „Velikonoce všemi smysly“, kde jsme společně s ekotýmem využili nové vybavení kuchyně. Projekt nám pomohl propojit teorii s praxí a učit děti zodpovědnosti, systematičnosti a péči o přírodu. Naše výstupy, jako jsou bylinkové pohlednice, omalovánky nebo síta na sušení, mají nejen estetickou hodnotu, ale slouží také jako vzdělávací materiál. Pro děti z mateřských škol jsme připravili interaktivní program “Zahrada poznání”, kde si mohly hravou formou rozšířit své znalosti o rostlinách a živočiších.
Do projektu jsme zapojili také seniory z blízkého Alzheimer home, kteří nám předali své zkušenosti a znalosti o tradičních způsobech zpracování potravin. Tato spolupráce přinesla obohacení pro obě generace.
V příštím školním roce budeme v aktivitách pokračovat a rozšíříme nabídku programů “Zahrady poznání”, která se díky podpoře MSK stala tradiční akci. Chceme, aby se naše škola stala místem, kde se děti naučí nejen pěstovat vlastní potraviny, ale také je s láskou připravovat a vychutnávat.
Dotace z rozpočtu Moravskoslezského kraje
Finanční podpora, kterou poskytl Krajský úřad MSK na realizaci našeho projektu ,,V pohodě ve škole i na ledě”, pomáhala zlepšit vztahy mezi dětmi. Díky ní si mohli tento školní rok žáci ze čtvrtých a šestých ročníků užít adaptační kurzy v krásném prostředí střediska Bílé Holubice v Mokřinkách za zlomek původní ceny. Adaptační kurzy se staly pro mnohé dostupnější a zúčastnilo se více dětí, což je u těchto akcí velmi důležité. Ale to není vše. Na kurzech a poté také v průběhu roku pracovali s kolektivy tříd odborníci z Centra inkluze, kteří při svých aktivitách spolu s třídními učiteli usilovali zejména o zlepšení komunikace mezi žáky. Všechny tyto preventivní programy byly také hrazeny z prostředků Moravskoslezského kraje.
“Jak dokonale využít plody školní zahrady” – 4 dopoledne pro MŠ organizovány ŠK a EKOTÝMEM
S jarním sluníčkem se nám pěkně zazelenala i školní zahrada. Jelikož i byliny patří do projektu “Jak dokonale využít plody školní zahrady ” dotovaného z rozpočtu MSK, připravili žáci Ekotýmu a školního klubu program, do kterého se zapojilo na 100 dětí z mateřských škol v Opavě. Připraveny byly 4 dopoledne plné zajímavých a sportovních aktivit, povídání o zahradě, nářadí nebo poznávání bylinek. Děti si vyrobily hmyzí čelenku, koukly na hmyzí hotel, třídily odpad a dovídaly se nové informace o přírodě. A když už toho bylo dost, připravili jsme si společně tvarohovou pomazánku s bylinkami a vše zapili pampeliškovou limonádou. Na konci čekala naše mladší kamarády odměna. Poděkování patří všem, kteří se na akci podíleli.
Marmelády, zavařování nebo macerování, to vše v našem školním klubu!
Díky podpoře projektu “Jak dokonale využít plody školní zahrady” dotovaného z rozpočtu MSK jsme si vyzkoušeli různé způsoby uchovávání ovoce a bylin. Poprvé jsme macerovali byliny v oleji a vařili jahodovou marmeládu. A jak to dopadlo? Super! Nové vybavení zakoupené z prostředků MSK spolupracuje na 1. Moc děkujeme.
Přespávačka 4.A a 6.C
V rámci projektu “V pohodě ve škole i na ledě,” dotovaného z rozpočtu MSK, jsme s žáky na poslední dubnový den naplánovali společné spaní ve škole.
V podvečer jsme se sešli na školní zahradě, zahráli baseball, fotbálek…poseděli u ohně a opekli špekáčky. V setmělé škole se pak všichni těšili na schovávanou. Před spaním koukli na film a zalezli do spacáčků… Ráno nás v 7:00 probudilo zvonění, ale že byl státní svátek, zamířili jsme domů místo do lavic! Už teď se těšíme na další podobnou akci!
“Jak dokonale využít plody školní zahrady”
Naše školní zahrada kvete a i toto jsou její plody. Žáci zodpovědně sbírali květy pampelišek a sedmikrásek, ze kterých vyrobili ve školním klubu sirup, který využijí v blížících se teplých dnech. Škola na projekt získala účelovou neinvestiční dotaci z rozpočtu MS kraje v rámci podpory aktivit v oblasti EVVO.
Bruslení s hokejisty
Jak asi vypadá den našeho hokejisty? My, spolužáci ze šestých ročníků, jsme si to chtěli na chvíli vyzkoušet. Ve středu 27. března jsme sbalili brusle a naskákali s hokejisty do autobusu, který nás dovezl k zimnímu stadionu v Městských sadech. Tam jsme si společně nejen zabruslili, ale na pár minut zkusili i pravý hokejový trénink. A víte co jsme o hokejistech zjistili? Ten dres jim sekne a na bruslích vážně válí! Určitě si to ještě někdy zopakujeme. Akce je součástí projektu ,,V pohodě ve škole i na ledě”, dotovaného z rozpočtu MSK.
Setkání rodičů s trenéry, třídními učiteli a zástupci školy
Ve velikonoční atmosféře proběhla v úterý 26. 3. třetí schůzka zákonných zástupců našich malých a mladých hokejistů s představiteli školy, trenéry a třídními učiteli. Akce je součástí projektu ,,V pohodě ve škole i na ledě”, na který byla poskytnuta dotace z rozpočtu Moravskoslezského kraje.
Bruslení s hokejisty
Jaké to je trávit po škole čas na ledě? Jak vypadá trénink našich hokejistů? Jejich spolužáci ze čtvrtých ročníků měli možnost si to alespoň na chvíli vyzkoušet. Ve středu 28. února sbalili brusle a nastoupili společně do autobusu, který je dovezl k ledové ploše v Městských sadech. Tam si s hokejisty nejen zabruslili, ale podívali se i na jejich tréninkový zápas. Bylo to krásné odpoledne a už teď všichni plánují, kdy si to zase zopakujeme. Akce je součástí projektu ,,V pohodě ve škole i na ledě”, dotovaného z rozpočtu Moravskoslezského kraje.
Preventivní program Centra inkluze
Během února opět pracovali s kolektivy dětí v šestých ročnících odborníci z Centra inkluze. Své dvouhodinové preventivní programy zaměřili zejména na řešení konfliktních situací, protože mnoho dětí stále neví, jak se v případě sporů a nedorozumění zachovat, a tak se zbytečně trápí. Tato aktivita byla realizována v rámci projektu ,,V pohodě ve škole i na ledě”, který je dotován z rozpočtu Moravskoslezského kraje.
Fond malých projektů v Euroregionu Silesia – schůzka s partnerem projektu
V úterý 30. 1. 2024 se uskutečnila schůzka s partnerem projektu „Zespol Szkolno – Przedszkolny Nr 1 – Henryka Jordana 6, 47-400 Racibórz“. Hlavní bodem programu byla příprava projektové žádosti Fondu malých projektů v Euroregionu Silesia pro období 2021–2027. Projekt s názvem „Sportem ke spolupráci, poznání a porozumění“ plánujeme realizovat v roce 2025. S polskými partnery jsme se dohodli na způsobu řízení projektu a třech aktivitách, na které budeme žádat dotaci:
1. Společný lyžařský kurz 5. ročníku (únor 2025)
2. Společný cyklistický kurz (červen 2025)
3. Akce „Odpoledne v pohybu“ za účasti dětí a jejich rodičů partnerské školy z Markowic, červen 2025
Hlavní cílem je navázat dlouhodobou spolupráci s partnerskou školou v zahraničí a realizovat společné akce.
PEER PROGRAM – spolupráce mezi hokejisty
V říjnu zahájili hokejisté 8. C peer program s mladšími hráči ze čtvrtého ročníku. Zkušenější sportovci mohou svým svěřencům radit a pomáhat, a to nejen na ledě, ale i mimo něj. Cílem je zejména vytvoření prostředí vzájemné podpory a porozumění, které v důsledku obohatí všechny účastníky programu. Ten je součástí projektu ,,V pohodě ve škole i na ledě”, dotovaného z rozpočtu Moravskoslezského kraje.
Jak dokonale využít plody školní zahrady
Máme za sebou první čtvrtinu projektu “Jak dokonale využít plody školní zahrady”, do kterého se zapojili nejen žáci z klubu, ale také sedmáci. Ti svou pracovitostí pozemky řádně udržovali a připravovali na zimu. Spolupracujeme se seniory z Alzheimer home a předáváme si cenné zkušenosti. Vyzkoušeli jsme babičky (nejen ty, ale i naše mladší kamarády) v poznávání bylinek nebo jsme z plodů upekli pečený čaj. V zimních měsících připravujeme bylinkové pohlednice ve spolupráci s vyučujícím přírodopisu, zahrádek a výtvarné výchovy.
„V pohodě ve škole i na ledě“
Na ZŠ Edvarda Beneše v Opavě se v září opět rozjel projekt „V pohodě ve škole i na ledě“, na který získala škola účelovou neinvestiční dotaci z rozpočtu Moravskoslezského kraje v rámci podpory aktivit v oblasti prevence rizikových projevů chování u dětí a mládeže pro školní rok 2023/2024.
Účelem projektu je adaptace žáků 4. a 6. tříd s rozšířenou sportovní přípravou zaměřenou na lední hokej v novém třídním kolektivu a sladění norem jejich chování na zimním stadionu a ve škole. Důraz je kladen také na navázání a zkvalitnění spolupráce třídních učitelů s trenéry ledního hokeje a zákonnými zástupci žáků během celého školního roku.
Jedná se především o upevnění takových sociálních vazeb, které budou následně preventivně působit ve vztazích mezi žáky, pedagogy, trenéry a rodiči.
Setkání rodičů s trenéry, třídními učiteli a zástupci školy
V úterý 12. 9. se konala schůzka zákonných zástupců našich malých a mladých hokejistů s představiteli školy, trenéry a třídními učiteli. Kromě seznámení s náplní projektu ,,V pohodě ve škole i na ledě”, dotovaného z rozpočtu MSK, a aktuální organizací sportovních tréninků bylo cílem setkání zejména posílení spolupráce, sdílení informací a kvalitní komunikace, která bývá nejlepší z očí do očí.
PROJEKT spolufinancován SFŽP „Učíme se v přírodě při ZŠ Opava, Edvarda Beneše 2“
Základní škola Opava, Edvarda Beneše 2 – příspěvková organizace realizuje projekt „Učíme se v přírodě při ZŠ Opava, Edvarda Beneše 2“, který je spolufinancován Státním fondem životního prostředí ČR.
Cílem projektu je rozvoj environmentálního vzdělávání a výchovy s vyšším využíváním kontaktu s přírodním prostředím, zkvalitnění technického a didaktického zázemí pro výuku a výchovu ve venkovním prostředí a navýšení počtu hodin strávených venku.
Výsledkem projektu je revitalizovaná zahrada v prostoru před školním klubem s osmi vyvýšenými záhony, určených k výuce pěstitelských prací.
Pro výuku předmětu člověk a jeho svět na 1. stupni, přírodopisu na 2. stupni je k dispozici expozice druhů dřeva, expozice mrtvého dřeva (broukoviště), hmyzí hotel, expozice hornin, vřesoviště, expozice léčivých bylin a byliny skalnaté krajiny. Informace k expozicím si žáci mohou vyhledat na dřevěných informačních panelech.
K dispozici je také přístřešek k využití ve výuce a při odpoledních volnočasových aktivitách školního klubu.
Realizace: duben až červen 2022
PROJEKT „V pohodě ve škole i na ledě“
Pro více informací klikněte na Poskytnutí účelové neinvestiční dotace z rozpočtu MS kraje.
IPad kroužek v rámci projektu Odborné, kariérové a polytechnické vzdělávání v Moravskoslezském kraji II
‘